Skip to content

Droga  Mamo!

Każda kobieta, ktora zostaje mamą, prawdopodobnie obiecuje sobie, że będzie najlepszą mamą na świecie. I często tak jest, aż do momentu, gdy zaczynają się w nas pojawiać różne wyrzuty sumienia. Skąd te wyrzuty? Zwykle stąd, że nie robimy tego, co powinnyśmy, że za mało czasu spędzamy z dzieckiem, że nie nadążamy z obowiązkami domowymi, że nie serwujemy zdrowych posiłków każdego dnia, że pozwalamy dziecku za długo przebywać przed ekranem. Te wyrzuty się mnożą jak grzyby po deszczu i dają nam poczucie, że nie jesteśmy takimi mamami, jakimi chciałybyśmy być.

Czego potrzebuje nasze dziecko?
Dziecko nie potrzebuje mamy idealnej. Pamietajmy, że ideały nie istnieją, a są tworzone w naszej wyobraźni. Dziecko nie potrzebuje mamy, która będzie się zadręczać wyrzutami sumienia. Dziecku jest potrzebna mama zwyczajna, która potrafi być szczęśliwa sama ze sobą i ze swoimi dziećmi. Jak dążyc do osiągnięcia tego stanu? Warto przyjrzeć sie trzem elementom wymienionym poniżej.

1. Nawyki i przekonania z własnego dzieciństwa
To, kim jesteśmy nie pochodzi tylko od nas, ale także od naszych rodziców. Chodzi o to, że każdy z nas jest człowiekiem, posiadającym liczne nawyki i przekonania. Wiele z nich pojawia sie w nas automatycznie, ponieważ w większości zostały ukształtowane w naszym wczesnym dzieciństwie.  To właśnie one decydują, że w sytuacji stresującej, gdy chcemy zareagować jak najszybciej – używamy tych nawykowych zachowań (zrobiłam dokladnie to, co robiła moja mama, mimo że nie chcę tego robić). I nawet jeśli zarzekamy się, że nie chcemy, aby te zachowania powtarzać, to one będą się i tak pojawiać, dopóki nie zaczniemy tego zmieniać z pełną świadomością. Jak to zrobić? Aby zmienić jedną, automatyczną reakcję nawykową, potrzebne jest przynajmniej 21 dni. Będą to dni mozolnej pracy nad sobą, koncentracji na tym co świadomie chcemy zrobić lub powiedzieć. Jest to pewien proces, który może doprowadzić do zlikwidowania dotychczasowych, mało przydatnych zachowań. Jak to wpływa na poczucie bycia dobrą mamą?  Jeśli twoje reakcje będą takie, jakie chcesz uzyskać, wtedy poczujesz że to ty masz wpływ na swoje życie i na to, jak wychowujesz swoje dzieci. Reakcje nawykowe bedą zminimalizowane, a Ty nie będziesz mieć wyrzutów, że twoje zachowania wymykają się spod twojej kontroli.

2. Słuchanie i mówienie
Wydaje się, ze to takie proste…. A jednak nie zawsze przykładamy odpowiednią uwagę do sluchania i mówienia. Z reguły mamy silną tendencję, aby mówić, natomiast dużo mniej przywiązujemy uwagi do słuchania. Z drugiej jednak strony, oczekujemy, że nasze dziecko będzie słuchało, co do niego mówimy i nie będzie zbyt wiele mówiło. Wiele kobiet, które chcą być dobrymi mamami, ma świadomość jak wiele nieporozumień wynika z tego, że nasze dziecko nie zawsze wie co chcemy mu przekazać. I oczywiscie odwrotnie – my, matki – nie zawsze wiemy co ma do przekazania nasze dziecko. Często jest to przyczyną ostrej wymiany zdań lub płaczu, często nie mozemy zrozumieć skąd się wzięło to zachowanie dziecka? Często receptą jest przyłożenie większej uwagi do tego, co dziecko do nas mówi, co nam opowiada lub jak zinterpretować jego płacz lub bunt. Równie ważne jest używanie mniejszej ilości słów (zmniejszając przy tym ilość tak zwanego “tlumaczenia” dziecku), zwracajac większą uwagę na indywidualny czas spędzony z dzieckiem i prawdziwe wysłuchanie jego potrzeb.
Dlaczego to jest ważne? Kłótnie i płacz dziecka prowadzą do myślenia o sobie, że nie jestem dobrą mamą. Większa ilość czasu poświęcona na slyszenie tego, co mówi dziecko i wsłuchanie się w jego potrzeby – z pewnością przyniesie więcej spokoju w domu i więcej zaufania do siebie samej.

3. Emocje
Sztuka bycia dobrą mamą polega na akceptowaniu pojawiających sie emocji – zarówno swoich, jak i swojego dziecka, a także polega na umiejętności wyrażania swoich emocji. Nie jest wskazane, aby obawiać się wyrażania tego, co czujemy. Nie jest także wskazane, aby udawać, że przeżycia są nieważne i zagłuszać je w sobie. Pamiętajmy, że sposob, w jaki wyrażamy emocje, ma ogromny wpływ na to, jaki styl wyrażania swoich emocji będzie miało nasze dziecko. Aby dobrze nauczyć dziecko zarządzania swoimi emocjami, warto najpierw przyjrzeć sie swoim rekacjom. Najważniejszą sprawą jest nauczenie dziecka, że moze wyrażać wszystkie swoje emocje, nawet jesli jest to złość czy agresja. Warunkiem jest to, aby sposób wyrażania tych emocji nikogo nie ranił. Kobieta, która chce byc dobrą mamą potrafi sama wyrażać swoje emocje i uczy wyrażania emocji swoje dziecko.

Podsumowując
Każda kobieta zastanawia się, czy dobrze wykonuje swoją pracę jako mama.
Jeśli to, co tutaj dotychczas przeczytałaś sprawiło, że ciężko Ci o sobie pomyśleć, jak o dobrej mamie – pamiętaj, że wymienione punkty mogą stać się dla Ciebie inspiracją na przyszłość i mogą Ci podpowiadać, w którą stronę zmierzać.
A co można zrobic teraz, w zwykłej codzienności?

Mów i myśl o sobie pozytywnie – pokazuj dzieciom swoje pozytywne strony. Nie obwiniaj się w myślach za to, czego nie zrobiłaś lub zrobilas źle poprzedniego dnia. Codziennie przed zaśnięciem pomyśl o tym, co Ci sie udało. Rozmawiaj o tym z dziećmi. Zapytaj: “Co dzisiaj mama zrobila dobrze, co wam sie podobało”. Możesz też w ten sam sposób powiedzieć co ci się podobało w twoich dzieciach dzisiejszego dnia. Będziesz w ten sposob uczyć siebie i dzieci bardziej pozytywnego nastawienia do codziennego życia. Nie koncentruj sie na tym, co nie bylo pozytywne.

Myśl o tym, ze inni Cię doceniają – nawet jeśli do tej pory rzadko to widziałaś – ustal jakiś symbol, który będzie Ci wyraźnie pokazywał że jesteś doceniona. Na przykład gdy podejdziesz do swojego dziecka i poprosisz o przytulenie, pomyśl sobie, ze twoje dziecko w ten sposób docenia wszystko co dla niego robisz. Wystarczy uruchomić swoją wyobraźnię.

Znajdź swoje mocne strony – wiele trudnych emocji pojawia się w naszym macierzyńskim życiu z powodu braku zaufania do siebie i obdarzania siebie nieustanną krytyką. Jesli poświęcisz trochę czasu i znajdziesz 5 rzeczy, które będą jasno wskazywać w czym jesteś dobra – wzmocnisz tym siebie i wniesiesz więcej radości do swojej rodziny. Wiedząc w czym jesteś dobra, postaraj się wykorzystywać te cechy i poczuj się naprawdę dobrą mamą.

 

Dzień Matki 2019

JACEK PULIKOWSKI – autor wielu książek o tematyce małżeńskiej i rodzinnej, wykładowca Studium Rodziny. W dniach 7 i 8 czerwca 2019r. będzie przebywał w New Jersey, w parafii Św. Teresy w Linden. W tych dniach, o godzinie 7pm będzie można uczestniczyć w konferencjach “Szczęście w relacjach”. Zapraszamy serdecznie. Wstęp bezpłatny.

Wyrusz z Nami w Podróż Jak wychować szczęśliwe dziecko

Wyjazd do Washington D.C.

24-27 maja 2019r. 

Lista uczesników jest już zamknięta.