Skip to content

Doula towarzyszy kobiecie rodzącej, zapewnia jej poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Doula zapewnia wsparcie fizyczne, emocjonalne oraz wspiera posiadaną wiedzą, dodaje otuchy kobiecie rodzącej oraz jej partnerowi, przedstawia pomysły dotyczące postępu w porodzie, pomaga w zrelaksowaniu się, odpowiednim masażu, podpowiada przybranie dogodnych pozycji oraz sugeruje inne czynności przynoszące ulgę podczas porodu. Doula skupia się na komforcie psychicznym i fizycznym kobiety rodzącej.
Doula pracuje niezależnie od personelu szpitalnego, działa na rzecz kobiety rodzącej i jej partnera.

Przed porodem

Najczęściej pierwsze spotkanie z doulą odbywa się podczas zajęć Polskiej Szkoły Rodzenia. Wtedy jest okazja do wzajemnego zapoznania się, opowiedzenia o swoich oczekiwaniach względem porodu oraz do poruszenia tematu dotyczącego lęków i obaw związanych z tematyką porodu. Jest też okazja do zapoznania się z planem porodu oraz swoimi preferencjami dotyczącymi tego planu. Podczas zajęć Szkoły Rodzenia poruszamy też temat oczekiwań dotyczących sposobów łagodzenia bólu porodowego (farmakologiczne i naturalne). Podczas każdego ze spotkań Szkoły Rodzenia dodajemy więcej czasu na rozwinięcie każdego z tych indywidualnych tematów. Jeśli nie będziesz uczestniczyć w zajęciach Szkoły Rodzenia – umówimy się na osobne spotkanie, na którym poruszymy każdą z tych kwestii.

Kiedy się kontaktować?

Na 2 tygodnie przed planowanym terminem porodu – możesz dzwonić, pisać SMS-y lub e-maile, po każdej wizycie kontrolnej u lekarza, aby wymienić swoje spostrzeżenia na temat wizyty, samopoczucia i stanu zdrowia. Możesz również pisać lub dzwonić, kiedy masz jakiekolwiek pytania.
Jeśli zauważysz u siebie jakiekolwiek oznaki porodu lub przypuszczasz, że poród już się zaczął, pisz lub zadzwoń jak najszybciej. Wspólnie zastanowimy się, czy Twoje przeczucie oraz oznaki w Twoim ciele, wskazują na rozpoczęcie porodu. Możesz pisać lub dzwonić o każdej porze (w dzień i w nocy jestem do Twojej dyspozycji). Pamiętaj, że wolałabym być zawiadomiona na długo przed Twoim planowanym wyjazdem do szpitala.

Pod jaki numer dzwonić?

Podstawowym numerem telefonu, pod którym jestem do Twojej dyspozycji jest: 201-281-6780
Jeżeli z jakiś przyczyn nie mogę z Tobą porozmawiać, zostaw wiadomość i bądź pewna, że najdalej za godzinę do Ciebie oddzwonię. Jeżeli zależy Ci na szybkim kontakcie lub do Ciebie nie oddzwaniam, podam Ci inne numery, pod które możesz się kontaktować (numery oraz najlepszy adres e-mail otrzymasz przy zawieraniu umowy). Za każdym razem, jeśli nikt się nie zgłosi – zostaw wiadomość (do tej pory jeszcze nigdy nie było konieczności używania żadnego innego numeru).

Miejsce spotkania

Najlepszym miejscem na spotkanie jest szpital, w którym będziesz rodzić. Ponieważ będziemy w stałym kontakcie telefonicznym (lub SMS-owym), mogę pomóc w ustaleniu najlepszego momentu na wyjście do szpitala. Ostateczna decyzja, w którym momencie porodu zamierzasz znaleźć się w szpitalu, należy tylko od Ciebie. Zanim wyjedziesz do szpitala, poinformuj mnie o Twojej decyzji odpowiednio wcześniej, abyśmy mogły spotkać się w szpitalu. Jeśli chcesz, abym spotkała się z Tobą u Ciebie w domu – również jest taka możliwość. Od momentu naszego spotkania (w szpitalu lub w domu) – rozpoczynamy naszą umowę porodową.

Jeżeli poród kończy się cesarskim cięciem

Jeżeli poród zakończony jest nieplanowanym cesarskim cięciem, opłata za poród nie ulega zmianie.
Jeżeli chcesz, abym uczestniczyła w zaplanowanym cesarskim cięciu, opłata ustalana jest indywidualnie (w zależności od potrzeb).

Po porodzie

Z reguły pozostaję w szpitalu około 1-2 godzin po urodzeniu dziecka. Przed naszym pożegnaniem mamy czas na pomoc w pierwszym karmieniu oraz na wykonanie fotografii (*) z pierwszych chwil noworodka.
Pomimo naszego rozstania w szpitalu, wciąż jestem do Twojej dyspozycji telefonicznie i będę gotowa na Twoje pytania i wątpliwości. 

Nasza umowa

Jeśli umawiamy się na wspólny poród, Twój termin porodu zostaje wpisany do mojego kalendarza. Od tej chwili nie umawiam się na uczestnictwo w innym porodzie w tym samym terminie. Jeżeli nasza umowa zaczyna obowiązywać, rezerwuję dla Ciebie czas na 2 tygodnie przed przewidywaną datą porodu oraz 2 tygodnie po wyznaczonej dacie porodu.
Podczas zawierania umowy, wpłacana jest bezzwrotna opłata w wysokości $250 (lub $350), co jest równocześnie  opłatą za wszelkie konsultacje telefoniczne – przed porodem, oraz po narodzeniu dziecka (przez pierwsze 2 tygodnie możesz korzystać z poradnictwa pielęgnacyjnego i laktacyjnego). Masz również zagwarantowane jedno spotkanie z doulą po porodzie (w ciągu pierwszych 2 tygodni po porodzie – będzie to spotkanie 2-godzinne). 

Płatność

Średni czas, jaki spędzam z rodzącą kobietą w szpitalu wynosi od 6 do 10 godzin.
Do tych godzin zwykle dochodzą nasze rozmowy telefoniczne i nasz kontakt e-mailowy.
Całkowita opłata usług douli podczas porodu, to $750. Jeśli uczęszczałaś na zajęcia Szkoły Rodzenia, automatycznie otrzymujesz $100 zniżki na poród z doulą (całkowita płatność za usługę douli wynosi wtedy $650 zamiast $750). Jeżeli czas pobytu douli w szpitalu będzie trwał dłużej niż 10 godzin, opłata za każdą dodatkową godzinę pracy douli wynosi $30. Do opłaty będzie również doliczona kwota na dojazd douli do miejsca porodu oraz na spotkanie 2 tygodnie po porodzie (to spotkanie może się odbyć u Ciebie w domu lub możesz przyjechać do lokalu douli). Dojazd na terenie New Jersey, w odległości mniejszej niż 10 mil – jest wliczony w opłatę. Opłata za wyjazd poza New Jersey lub na odległość 10 mil i więcej, ustalana jest indywidualnie. Konkretne ustalenia robimy przed porodem i uzgodniona opłata za dojazd obowiązuje wraz z pierwszą wpłatą.

W sytuacjach szczególnych

Jeśli z jakiś powodów, nie mogę dojechać na czas do szpitala i ostatecznie nie mogę osobiście wspierać Cię podczas narodzin dziecka, to nasza umowa zostaje rozwiązana, bez konieczności wpłacania kwoty należnej za usługi douli przy porodzie. Wpłacona wcześniej pierwsza wpłata będzie wykorzystana na kontakt przed porodem, oraz po narodzeniu dziecka. W koszt pierwszej wpłaty jest także wliczone spotkanie po porodzie, a także (jeśli będzie taka możliwość) – będziesz mogła korzystać ze wsparcia telefonicznego podczas porodu (**).

Sposoby płatności:

– $250 – pierwsza wpłata za usługi przed i poporodowe, wpłacana przy zawieraniu umowy (osoby, które nie uczestniczyły w zajęciach Szkoły Rodzenia wpłacają $350 – w koszt wliczone jest dodatkowe spotkanie), plus dodatkowa opłata na koszty dojazdu do szpitala jest również wpłacana przy zawieraniu umowy (jeśli opłata na dojazd nie będzie wykorzystana w czasie porodu, to zostanie wykorzystana na dojazd w czasie wizyty po porodzie, jeśli odbędzie się u Ciebie w domu)

– $400 – druga wpłata – wpłacana po porodzie

Jeśli zgadzasz się na propozycje przedstawione powyżej, bardzo proszę o kontakt. Następnie otrzymasz umowę do podpisu, którą należy odesłać (wraz z czekiem w wysokości pierwszej wpłaty oraz ustalonych kosztów dojazdu – jeśli Twój szpital jest w odległości dalszej niż 10 mil lub planujesz poród w innym stanie niż New Jersey).

(*) usługa wykonania fotografii podczas porodu jest bezpłatna, jeśli występuje w pakiecie wraz z usługą douli. Za dodatkową opłatą, możesz zamówić zdjęcia z narodzin Twojego dziecka na płycie CD. Na płycie będą zdjęcia:
– czarno – białe
– w wysokiej rozdzielczości
– bez intymnych szczegółów porodu
– po odpowiednim retuszu
– w formacie 4×6
– w ilości 15-20 sztuk
Koszt płyty to $250 (jeśli wyrazisz zgodę na zamieszczenie wybranych zdjęć na stronie internetowej i w innych miejscach, otrzymasz $100 zniżki)  

(**) Jeśli doula nie może być obecna w czasie porodu, to możesz skorzystać ze wsparcia telefonicznego (jeśli będzie taka możliwość). Doula będzie wówczas do dyspozycji, aby odpowiedzieć na Twoje pytania i wątpliwości w czasie porodu i wpierać Cię na odległość. Opłata za konsultacje telefoniczne podczas porodu wynosi $150 (płatne po porodzie).

Usługi Dodatkowe

Na sesję noworodkową zapraszamy dzieci w wieku 1-4 tygodni. Czas trwania sesji to około 1,5 godziny. Podczas sesji będą wykonane zdjęcia w kilku różnych pozach noworodka. Po koło 2 tygodniach od sesji – otrzymasz gotowe zdjęcia na płycie CD. Na sesję należy zarezerwować wcześniej termin. Zaliczka na wykonanie płyty CD wynosi $150 (płatne w momencie sesji). Drugą wpłatę w kwocie $200 należy wpłacić w momencie odbioru płyty.  

Zdjęcia będą:

– w wysokiej rozdzielczości
– po odpowiednim retuszu
– w formacie 4×6
– w ilości 15-20 sztuk
Całkowity koszt płyty to $350 (jeśli wyrazisz zgodę na zamieszczenie wybranych zdjęć na stronie internetowej i w innych miejscach, otrzymasz $100 zniżki).