Skip to content

Dziecko w Świecie Cyfrowym

Bardzo często my, jako rodzice zastanawiamy się na ile korzystanie z dzisiejszej technologii jest dobre? Niektórzy z nas nie mają nic przeciwko temu, że jego dziecko spędza przed ekranem komputera, I-Poda, telefonu czy telewizora swój wolny czas. Oto jak tacy rodzice motywują swoją decyzję:

“Inne dzieci też spędzają dużo czasu przed ekranem”, ” Nie chcę aby moje dziecko nie mogło grać w te same gry, czy oglądać tych samych filmów, nie chcę aby czuło się wyizolowane ze swojego środowiska”, ” Moje dziecko ogląda tylko programy edukacyjne i gra w edukacyjne gry, w ten sposob wiele sie uczy”.

Jest też inna grupa rodziców, którzy często toczą ze swoim dzieckiem walki o korzystanie z technologii. Dziecko chce grać, a rodzic nie pozwala, dziecko chce obejrzeć, a rodzic mówi że teraz nie jest na to czas.

Jakie rozwiązanie może być najlepsze?

Ciężko tu mówić o jednym rozwiązaniu. W dzisiejszym świecie jest ich wiele i jest w dużej mierze uwarunkowane wiekiem dziecka oraz poziomem jego dojrzałości, a także świadomością rodziców dotyczącą zagrożeń. Najrozsądniejsze rozwiązania leżą po środku.

Właśnie o tym i o innych aspektach używania technologii w dzisiejszym świecie będzie bezpłatny warsztat na który serdecznie zapraszamy w dniu 4 listopada 2018r. Warsztat jest bezpłatny, ale ponieważ ilość miejsc jest ograniczona, należy zarezerwować miejsce.

Zarezerwuj miejsce na bezpłatnym Warsztacie dla Rodziców

Kilka niebezpieczeństw związanych z nadmiernym korzystaniem z technologii:

Dzieci, które spędzają dużo czasu przed ekranem (małym lub dużym), nie mają odpowiedniej ilości ruchu. Dlaczego ruch jest potrzebny? Przede wszystkim do prawidlowego rozwoju mózgu – do tego potrzebne jest bieganie i skakanie.

Dzieci potrzebują przebywać na zewnątrz, aby ich rozwój przebiegał prawidłowo. Dzieci, które przebywają w zamkniętym pomieszczeniu (w stałej temperaturze z klimatyzacją), nie mogą doświadczać wrażeń sensorycznych. Zbyt rzadko mogą poczuć wiatr na swojej twarzy czy doświadczyć spoconego czoła, w porównaniu z ilością czasu spędzonego w bezruchu przed ekranem.

Dzieci do prawidlowego rozwoju potrzebują interakcji z innymi ludźmi, zarówno z dorosłymi jak i ze swoimi rówieśnikami (szczególnie z nimi). Od tego zależą umiejetnosci społeczne naszych dzieci.

Dzieci potrzebują poczuć relacje z drugim czlowiekiem. Ciezko to zrobić, gdy jest się fizycznie połączonym z urządzeniem, który posiada migajacy ekran. Rozwój emocjonalny naszych dzieci zależy od jakości i częstotliwości osobistej i bliskiej relacji, przede wszystkim z  rodzicem. Czasami może sie wydawać, że dziecko zapatrzone w ekran potrzebuje tylko kontynuować to co robi, ale ono tak naprawdę potrzebuje czujnej opieki dorosłego i pozytywnych emocji wypływającej z tej relacji.

Dzieci potrzebują poczuć zaufanie do samego siebie, a takze ćwiczyć swoją niezależność. Gdy są w zasięgu ekranu, myślą tylko o grze lub oglądanym filmie. Gdy damy dziecku szansę na pokazywanie siebie w prawdziwym świecie, wtedy ono rozkwitnie i rozwinie prawdziwe umiejętności potrzebne w interakcjach z innymi (dzieci odłączone od świata cyfrowego potrafią zaskakiwać dobrymi pomysłami, jeśli tylko dostaną taką szansę).

Dlaczego tak trudno ograniczyć dziecku korzystanie z technologii?

Zazwyczaj jest tak, że gdy rodzic planuje ograniczyć ilość czasu spędzonego przez dziecko w świecie cyfrowym – dziecko protestuje. Wielu rodziców nie jest gotowych na znoszenie protestów dziecka. Takie protestowanie zwykle przebiega według określonego schematu i może trwać dosyć długo. Problem polega na tym, że dorośli nie wiedza o tych schematach i zwykle poddają się i pozwalaja dziecku na łamanie ustaleń albo toczą z dzieckiem bardzo trudne walki, które wyczerpują wszystkich domowników. (Ten temat rowniez bedzie poruszany na warsztatach).

Reakcje dziecka na ograniczenie ilości czasu w świecie cyfrowym:

Zaprzeczenie – na początku dziecko nie będzie chciało uwierzyć że to jest prawda: “Czy to jest jakiś żart”? “Przecież nie mówisz poważnie…”

Złość – która może prowadzić do przemocy:”Niszczysz moje życie”

Negocjowanie – grzeczne proszenie, obiecywanie poprawy, wchodzenie w umowy z rodzicem: “Jeśli zostawisz mi tablet na 20 minut, to ja posprzątam swój pokój”

Depresja – bardzo często połączona z łzami i płaczem: “Jesteś najgorszą matką na świecie”, “Potrzebuję komputera” (tableta, I-pada, dostepu do gry itp), “Czy chcesz żebym była taka smutna”?

Akceptacja – która prowadzi do dalszego rozwoju dziecka i zabawy w inny sposób: “Czy chcesz zobaczyć i jaki projekt dzisiaj zrobiłam”?, “Byłem dzisiaj na podwórku przez długi czas wymyślałam nowe konstrukcje”