Skip to content

Nowy Rok Szkolny z nowym nastawieniem

Zbliża się nowy rok szkolny. Każdy z nas, rodziców chciałby, aby jego dziecko miało nowe, ciekawe doświadczenia w tym roku, aby jego poczucie własnej wartości zostało wzmocnione, a także aby potrafiło sobie radzić z trudnymi emocjami. W jaki sposó możemy pomóc naszemu dziecku? Czy mamy na to wpływ?

O czym należy pamiętać?

Pamiętajmy, że najgorsze jest martwienie się na zapas. Gdy martwimy się na zapas i pokazujemy to dziecku, ono to wszystko będzie czuło. Na przykład: gdy my myślimy, że dziecko nie da sobie z czymś rady, ono automatycznie będzie myślało że sobie z czymś nie poradzi. Pamiętajmy, że dziecko nie tylko słyszy słowa, ale także czuje nasze emocje.

Jeśli będziemy się koncentrować na tym, czego nie chcemy, albo na tym, czego się boimy, albo na tym, o czym nie chcemy myśleć – w ten sposób kreujemy to, co staje się naszym największym lękiem. I dokładnie tego samego będzie się bało nasze dziecko.

Co warto robić?

Warto się koncentrować na tym, co chcesz osiągnąć i na tym skoncentruj całą swoją energię. Wtedy to, co chcesz osiągnąć zacznie nabierać konkretnych kształtów i w efekcie zostanie zrealizowane.

Jak to zrobić? Oto 3 sposoby:

  • Zauważ i przyjmij swoje myśli i uczucia na temat danego wydarzenia

Pamiętaj, że nie można niczego zmienić, jeżeli nie będziemy mieli świadomości co czujemy odnośnie danej sytuacji. Przyjrzyj się więc dokładnie co sobie mówisz na temat tego co się dzieje (nawet to, co powtarzasz sobie w myślach – ma znaczenie).

Przykład: Czy moje dziecko poradzi sobie w szkole w tym roku szkolnym? Uświadom sobie – co czujesz gdy myślisz o zbliżającym się roku szkolnym? Czego się najbardziej obawiasz? Jakie słowa wypowiadasz głośno na ten temat? Co mówisz sobie w myślach? Jaką informację Twoje dziecko otrzymuje od Ciebie słysząc to co mówisz?

  • Pomyśl, jakiego rezultatu chciałbyś się spodziewać, gdybyś mógł zamienić daną sytuację na inną?

Aby to zrobić, przenieś swoją uwagę z tego co się aktualnie dzieje na to, co byś chciał aby się wydarzyło. Ustal, jaki rezultat chcesz osiągnąć i zmierzaj w kierunku jego realizacji. Pamiętaj, że Twoje myśli kreują emocje, a emocje kreują poziom energii, którą potem przekazujesz swojemu dziecku. Jeśli przekształcisz swoje myśli z zamartwiania się na działanie (czyli na coś, do czego chcesz dążyć), zacznie się zmieniać wszystko dookoła.

Wyobraź sobie swoje dziecko w sytuacji, której najbardziej oczekujesz i poczuj te emocje, których chcesz doświadczyć.

Przykład: Moje dziecko jest mało samodzielne, na pewno nie będzie sobie dobrze radzić w szkole. Przenieś swoją uwagę na rezultat, jaki chesz osiągnąć – chcę aby moje dziecko było bardziej samodzielne. Chcę zauważać moje dziecko w tych sytuacjach, które pozwolą mu na większą samodzielność. Co mogę zrobić aby mu pomóc? Myśl o swoim dziecku jako bardziej samodzielnym i pozwalaj mu na większą samodzielność (jest wiele sposobów aby to osiągnąć).

  • Nie zrażaj się potknięciami

Gdy znowu zauważysz negatywne emocje , pozwól im aby były Twoim “systemem alarmowym” i dawały Ci znać że dzieje się coś, czego nie chcesz. Gdy zauważysz, że znowu zaczynasz się martwić – nie kończ swojej myśli stwierdzeniem; ‘na pewno jakoś się ułoży”, tylko podejmij działanie. Staraj się myśleć o takiej sytuacji, do której chcesz dążyć. Zadawaj sobie pytanie – co zrobić teraz aby zmienić tą sytuację, jak pomóc dziecku w tej sytuacji? Powtarzaj to sobie zawsze, gdy poczujesz że poziom lęku o Twoje dziecko i negatywne emocje są na bardzo wysokim poziomie.

Czego nie należy robić?

Nigdy nie mów dziecku, że się do czegoś nie nadaje lub że czegoś nie potrafi zrobić. Ty, drogi rodzicu jesteś najważniejszy w życiu dziecka i to od Ciebie zależy co Twoje dziecko będzie myślało na swój temat. Od Ciebie też zależy w jaki sposób Twoje dziecko będzie podchodziło do rozwiązywania konfliktów, jak będzie wyrażało swoje emocje i jakim człowiekiem stanie się w przyszłości.

Oto specjalna oferta dla Ciebie, drogi Rodzicu:

Jak Rodzic może pomóc dziecku w wyrażaniu swoich emocji?

Zapraszamy na cykl 4 warsztatów dla Rodziców, poświęcony wyrażaniu emocji.

Więcej….

Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko lepiej radziło sobie w szkole i chcesz aby szkoła zaproponowała Twojemu dziecku dostosowany dla niego program, skorzystaj z bezpłatnej konsultacji, którą prowadzi Rzecznik Ucznia w Szkole

Więcej…..